Organiczne ogniwa słoneczne ze znacznie wyższą wydajnością, niż krzemowe!

0003KWFUOPG6I3T0-C116-F4fot: interia.pl

 Współczesne ogniwa słoneczne w większości produkowana są z krzemu. Podobnie jak procesory komputerowe. Z tą różnicą, że zastosowanie jest oczywiście nieco inne. Aby ogniwo fotowoltaniczne wytworzyło ciepło, musi oczywiście być oświetlone, w wyniku czego następuje absorpcja fotonów . Reakcja ta umożliwia  interakcję światła i materii, w wyniku czego powstają ekscytony. Zwykłe ogniwa krzemowe wytwarzają ekscytony w formie singletowej (jeden elektron). Natomiast są jeszcze ekscytony trypletowe, które mogą produkować dwa elektrony z jednego fotonu. Niestety ogniwa krzemowe ich nie wytwarzają.

Okazuje się, że jednak mogą! Z pewnym dodatkiem.

Odkrywcą tajemniczego składnika, który należałoby połączyć z krzemem jest Maxim Tabachnyk z University of Cambridge. Wpadł on na pomysł, że krzem wystarczy połączyć z pentacenem, cząsteczką organiczną! Pentacen znajdziemy np w liściach. Doświadczalnie też Maxim T. udowodnił, że stosunkowo łatwo też krzem połączyć z pentacenm. Dzięki czemu domniemać można, że nowe, wydajniejsze ogniwa, mogą być produkowane jeszcze taniej.

 Zespół Tabachnyka wykorzystał spektroskopię laserową, dzięki której impuls światła jest wytwarzany co kilka femtosekund. Hybrydowy materiał powstały z połączenia krzemu i pentacenu może wykazywać wydajność na poziomie ponad 95 proc.

Bez wątpienia jest to zapowiedź nowej ery w ogniwach fotowoltanicznych z nową, tanią, organiczną powłoką.

Osobiście zastanawiam się tylko nad jednym, odkrywcą tegoż wynalazku jest bardziej Pan Tabachnyk, czy matka natura? Przyroda od milionów lat funkcjonuje w niezmienionej formie, rośliny za sprawą światła żyją, funkcjonują, rozmarzają się i giną. W oparciu o złożone procesy chemiczno biologiczne. Pan Tabachnyk w rzeczy samej niczego nie odkrył, a raczej podejrzał…

Wygląda na to, że teraz podobnie jak rośliny, funkcjonować będą ogniwa. Ciekawe, czy będą zielone?

źródło: interia.pl

Posted by:

adasskoo

2 komentarze

  1. Pawel Tomaszewski -  25 marca 2015 - 21:12

    Niestety, póki co koszt takich ogniw jest ogromny i jeszcze sporo czasu musi minąć, aby spowszedniały. Kolejną niewiadomą jest trwałość i uniwersalność. No, ale cóż, trzeba być dobrej myśli, jeszcze parę lat temu fotowoltaika wydawała się abstrakcją a teraz powoli wkracza do naszych domów.

    Odpowiedz
  2. Anna -  2 grudnia 2015 - 11:40

    Dokładnie. zgadzam się z p. Pawłem. Należy iść z postępem, fotowoltaika jest tego dowodem. Aby to sprawnie funkcjonowało trzeba trochę czasu, ale musimy szukać nowych możliwości. Mam nadzieję, że ten projekt się w przyszłości sprawdzi.

    Odpowiedz

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA code

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to Top